Interreg Co-funded by the European Union
TR EN
Türkiye MEDTOUR’un İtalya Etkinliğine Deneyimleri ile Katkı Sundu

Türkiye MEDTOUR’un İtalya Etkinliğine Deneyimleri ile Katkı Sundu

Akdeniz Programının Yönetim Makamı, 2021-2027 döneminin ilk çağrısı için program kapsamındaki ülkelere yönelik başlattığı bilgilendirme turunun İtalya ayağını tamamladı. İtalya’nın Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleşen toplantıda ev sahibi olarak açılış konuşmasını Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Antonio Tajani yaptı. Avrupa Komisyonu ve Interreg NEXT Akdeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı temsilcilerinin yanı sıra Türkiye’den Avrupa Birliği Başkanlığı Sınır Ötesi İşbirliği Programları Daire Başkanı Şebnem Sözer de etkinlikte konuşmacı olarak yer aldı.

Türkiye’de Sınır Ötesi İşbirliği Programlarının 2003 yılından bu yana uygulandığının altını çizen Sözer, ülkemizin Sınır Ötesi İşbirliği Programlarının yönetimine dair deneyimini aktardı. Türkiye’nin ilk kez 2021-2027 döneminde katıldığı Akdeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programına ilişkin beklentilerle programlar arasında sinerji olanaklarını paylaştı ve Programın ortaklık şartı kapsamında Türkiye ve İtalya’daki kurumlar arasında geliştirilebilecek potansiyel ortaklıklara ilişkin bir değerlendirmede bulundu. İtalyan potansiyel yararlanıcıların Türkiye’den ortak bulma konusunda üst düzeyde isteklerinin bulunduğu gözlemlendi.

Konuşmaların ardından Akdeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programının teklif çağrısına ilişkin öncelikler, proje türleri, uygunluk kriterleri ve mali kuralların ardından başvuruların yapılacağı çevrim içi sisteme ilişkin gerçekleştirilen sunumların yanı sıra kurulacak ortaklıklarda ana yararlanıcının rolü ve sorumlulukları etkinliğe katılanlar ile paylaşıldı. Etkinlik katılımcıların sorularının yanıtlanması ile son buldu.  

Akdeniz Programının ilk çağrısının son başvuru tarihi 30 Nisan 2024.