Interreg Co-funded by the European Union
TR EN
MEDTOUR Türkiye'deki Etkinliklerini Tamamladı

MEDTOUR Türkiye'deki Etkinliklerini Tamamladı

Akdeniz Programının Yönetim Makamı, yeni dönemin ilk çağrısı için program kapsamındaki ülkelere yönelik başlattığı bilgilendirme turunun Türkiye ayağını tamamladı. MEDTOUR adlı bilgilendirme serisi Antalya ve İzmir’de proje başvuru hazırlığında olan kurumların yoğun katılımı ile gerçekleşti.

Programın Türkiye’deki Ulusal Otoritesi olan AB Başkanlığı, Programın Yönetim Makamı olan Sardunya Özerk Bölgesi Yönetimi, Sardunya Ortak Sekretarya Ofisi ve Akaba Ortak Sekretarya Destek Ofisi temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleşti.

Ulusal Otorite’yi temsilen açılış konuşmasını gerçekleştiren Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Serdar Öztürk Türkiye’nin Sınır Ötesi İşbirliği Programlarının yönetiminde ve uygulamasında yıllardır ciddi bir tecrübeye sahip olduğunu vurguladı. Öztürk bu tecrübenin Türkiye’nin ilk kez katılım sağladığı Akdeniz Programına da aktarılacağını, bu sayede yeni ortaklıklar geliştirmenin ve sunulan fon imkanlarından daha çok faydalanmanın önemli olduğunun altını çizdi.

Etkinliklerde Yönetim Makamı adına açılış konuşmasını yapan Martin Heibel ise “Türkiye’nin programa olan bağlılığını takdirle karşılıyoruz” dedi. Program kapsamında proje sunan kurumların AB fonlarından yararlanabilmesine olanak tanıyan Finansman Anlaşmasını 8 ülke arasından ilk olarak Türkiye’nin imzaladığının altını çizdi.  Ulusal Otoritenin çağrı sürecinde program kapsamındaki illerde yürüttüğü çalışmaların önemine dikkat çekerek “Türkiye'nin uygun coğrafi alanlarında düzenlenen bilgilendirme toplantıları Türk kuruluşlarının teklif çağrılarına katılımını kolaylaştırmaktadır. Programın Ulusal Otoritesi olan Avrupa Birliği Başkanlığı'nın desteği ve özverisi sayesinde, Türkiye'nin Interreg NEXT MED programı kapsamında başarılı bir yol çizebileceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Birinci teklif çağrısının kurallarına ilişkin ayrıntılı sunumların gerçekleştirildiği etkinlikte katılımcılara proje başvurusu hazırlığında dikkat edilmesi gereken hususlarla da ilgili bilgi verildi. AB Başkanlığı tarafından teklif çağrısına yönelik verilecek bir sonraki etkinlik 22 Şubat 2024’te Mersin’de gerçekleştirilecek.

Çağrının son başvuru tarihi 30 Nisan 2024 olup geliştirilecek projelerin 24 ile 36 ay arasında tamamlanması şartı aranıyor. 281,4 milyon avroluk Programın teklif çağrısı metnine ulaşmak için tıklayınız.

Programa ve teklif çağrısına dair nota ulaşmak için tıklayınız.

Başvuru Rehberi ve ilgili belgelere ulaşmak için tıklayınız.