Interreg Co-funded by the European Union
TR EN
Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programında Bir İlk Daha... Bulgaristan ve Türkiye Arasında Stratejik Bir Projenin İmzaları Atıldı: Sınır Yönetimi İçin İşbirliği

Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programında Bir İlk Daha... Bulgaristan ve Türkiye Arasında Stratejik Bir Projenin İmzaları Atıldı: Sınır Yönetimi İçin İşbirliği

Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında 2021-2027 döneminde uygulanacak "daha güvenli sınır ötesi işbirliği bölgesi" politika alanındaki projesinin imza töreni ve basın toplantısı programın  Yönetim Makamının ev sahipliğinde Burgaz kentinde gerçekleşti.

Bulgaristan İçişleri Bakan Yardımıcısı Ivelina Dundakova, Bulgaristan Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakan Yardımcısı Angelina Boneva ve Türkiye Cumhuriyeti Burgaz Başkonsolosu Tolga Orkun’un konuşmalarının ardından imza töreni gerçekleştirildi. Aile fotoğrafının alınmasının ardından İçişleri Bakanlığı Hasköy Bölge Müdürü Kıdemli Komiser Chavdar Georgiev, İçişleri Bakanlığı Yanbolu Bölge Müdürü Kıdemli Komiser Ivan Rusev, Kırklareli Vali Yardımcısı Yusuf Güler’in katılımlarıyla gerçekleşen oturumda projenin içeriği paylaşıldı, projenin yürütülmesi esnasında karşılaşılacak ortak zorluklar tartışıldı. Basın mensuplarının sorularının yanıtlanmasıyla imza töreni son buldu.

Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı 2004 yılından bu yana devam etmekte olup “daha güvenli ve emniyetli bir Avrupa” başlığı altında ilk kez Bulgaristan ve Türkiye arasında sınır yönetimi alanında işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla stratejik bir proje hayata geçiriliyor. "Daha güvenli ve emniyetli bir Avrupa için Hasköy, Burgaz ve Yanbolu idari bölgeleri ile Edirne ve Kırklareli illerinde kolluk kuvvetlerinin göç yönetimi alanında işbirliği kapasitesinin güçlendirilmesi" adıyla uygulanacak proje söz konusu illerde görev yapan kolluk kuvvetlerinin göç yönetimi ve insan haklarının korunması alanlarında kapasitelerinin ve mesleki becerilerinin geliştirilmesine odaklanacak. Proje, Bulgaristan'da polis teşkilatı mensuplarının, Türkiye'de ise hem polis teşkilatı mensuplarının hem gümrüklü alanlarda gerçekleştirilecek faaliyetlere katılmaları dolayısıyla gümrük muhafaza memurlarının eğitilmesini hedefliyor.

Proje hazırlıklarına Şubat 2020'de başlanmış olup hazırlıklar Cumhurbaşkanlığı Stratejik Bütçe Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı, Ticaret Bakanlığı, Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne Valiliği ve Kırklareli Valiliği'nce yürütüldü. Projenin Türkiye tarafında ortakları Edirne ve Kırklareli Valilikleri olup Bulgaristan tarafında ise projenin ana ortağı Bulgaristan İçişleri Bakanlığı Burgaz Bölgesel İdaresi diğer Bulgar ortaklar ise Hasköy Bölgesel İdare ile Yanbolu Bölgesel İdaresidir. Gerçekleştirilen törenle  ana yararlanıcı ile Bulgar Yönetim Makamı arasında hibe sözleşmesi imzalanarak projenin uygulama dönemi başladı.