Interreg Co-funded by the European Union
TR EN
2019 Yılı Avrupa Komşuluk Politikası Sınır Ötesi İşbirliği Programları Konferansı İtalya'da Düzenlendi

2019 Yılı Avrupa Komşuluk Politikası Sınır Ötesi İşbirliği Programları Konferansı İtalya'da Düzenlendi

Avrupa Komşuluk Politikası kapsamında uygulanmakta olan Sınır Ötesi İşbirliği (SÖİ) programlarının yıllık konferansı İtalya’nın Roma şehrinde 10 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Sınır Ötesi İşbirliği programlarına teknik destek veren TESIM tarafından organize edilen konferansın açılış konuşması İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakan Yardımcısı Emanuela Del Re tarafından yapılmıştır.


Avrupa Komisyonu, programların yönetim makamları, ulusal otoriteler ve ortak teknik sekretaryaların temsilcilerinin yer aldığı  Konferansa Başkanlığımızdan Birlik Programları ve Sınır Ötesi İşbirliği Daire Başkanı Şebnem Sözer ile AB İşleri Uzmanı Serkan Bozkurt katılmıştır.

Konferansta, ENI SÖİ programlarındaki başarılı olan tematik alanlar, onaylanan projelerin sonuçlarına ilişkin beklentiler ve Sonuç Odaklı İzleme (ROM) misyonlarının değerlendirmeleri doğrultusunda Programların performansı tartışılmıştır. 2021-2027 dönemi için AB’nin dış finansman araçlarının çoğunu çatısı altında toplayan Komşuluk, Kalkınma ve Uluslararası İşbirliği Aracı'nın (NDICI) öncelik alanları, temel değişiklikler ve yeni dönemin yol haritası toplantının ana gündem maddelerini oluşturmuştur.