Interreg Co-funded by the European Union
TR EN
Karadeniz Programının Yönetim Makamı ve Ulusal Otoritesi İkinci Çağrı Kapsamında Giresun’daydı

Karadeniz Programının Yönetim Makamı ve Ulusal Otoritesi İkinci Çağrı Kapsamında Giresun’daydı

Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programının 2021-2027 dönemi ikinci ve son proje teklif çağrısı için Programın Yönetim Makamı Romanya Bayındırlık, Kalkınma ve Yönetim Bakanlığı tarafından ve Programın Ulusal Otoritesi Avrupa Birliği Başkanlığı ve Sınır Ötesi İşbirliği Programlarına teknik destek sağlayan TESIM işbirliğinde Program alanında yer alan illerden biri olan Giresun’da proje hazırlama çalıştayı düzenlendi.

Yönetim Makamı ve Ulusal Otoritenin yanı sıra Programın Köstence’deki Ortak Sekretaryasından temsilcilerin de yer aldığı çalıştayda Program alanında yer alan 25 ildeki kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversiteler, kalkınma ajansları, oda ve borsalar ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri çalıştaya yoğun ilgi gösterdi.

Giresun Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş ve Romanya Kalkınma, Bayındırlık ve Yönetim Bakanlığı Avrupa Bölgesel İşbirliği Programları Başkanlığından Birim Başkanı Laura Bobarnac’ın açılış konuşmalarıyla başlayan çalıştay iki gün sürdü.

İlk gün program ve çağrı hakkında bilgilendirmenin ardından 2014-2020 program döneminde Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından uygulanmış LitOUTER projesinin proje koordinatörü proje deneyimlerini katılımcılar ile paylaştı. Program kapsamında ülkelerarası proje teklifi geliştirilmesinin püf noktalarının da paylaşıldığı etkinlikte Sınır Ötesi İşbirliği Programlarına teknik destek sağlayan TESIM de bir örnek üzerinden proje başvurusunun değerlendirme sürecini potansiyel başvuru sahipleri ile paylaştı. Katılımcılara etkinlik sonunda çalıştay esnasında yapılan bilgilendirmelere dair yöneltilen sorulara en fazla doğru cevabı verenlere ödülleri verildi.

Etkinlikte ikinci gün ise başvuru formunun incelenmesinin ardından başvuruların yükleneceği Ortak Elektronik İzleme Sistemi (JeMS) içinde proje bütçesinin oluşturulmasının detayları anlatıldı. Etkinlik katılımcıların 2027 sonrası döneme ait görüşlerinin alınması ile sona erdi.

Etkinlikteki sunumları buradan indirebilirsiniz.

Çağrının son başvuru tarihi 28 Haziran 2024 Cuma günü saat 14:00.