Interreg Co-funded by the European Union
TR EN

Interreg NEXT Karadeniz Havzası Programı Program Belgesi revize edildi

Rusya Federasyonu'nun Ukrayna'ya yönelik askeri saldırganlığının ardından Avrupa Komisyonu'nun Rusya Federasyonu ve Belarus'un katıldığı Interreg işbirliği programlarını resmi olarak durdurma kararı sonucunda söz konusu programlar için ayrılmış olan fonların Ukrayna ve Moldova Cumhuriyeti'nin katıldığı Interreg programlarına aktarılması kararlaştırılmıştır. Avrupa Komisyonunun 20 milyon avroya yakın ilave bütçe tahsisatı ile eş finansman dahil 94,4 milyon avro bütçeye ulaşan Programa AB Bölgesel Politikasının “Interreg Özel Hedef 1-İşbirliği Konularında Daha İyi Yönetişim” kapsamında Yetkin ve Dirençli Bölge başlıklı bir öncelik alanı eklenerek Program Belgesi ve Performans Çerçeve Metodolojisi revize edilmiştir.

Bahsi geçen bu belgelerde, Ağustos 2023'te gerçekleştirilen istişare sürecinde yer alan katılımcıların yeni öncelik alanı kapsamında tercih edilen faaliyet türlerine ilişkin görüşleri de dikkate alınmıştır.

Interreg NEXT Karadeniz Havzası Programının revize edilmiş ve İzleme Komitesi tarafından onaylanmış versiyonuna  buradan ulaşılabilir.