Interreg Co-funded by the European Union
TR EN
Karadeniz Programı 2021-2027 Dönemi Açılış Etkinliği ve Ortaklık Forumu İstanbul’da düzenlendi

Karadeniz Programı 2021-2027 Dönemi Açılış Etkinliği ve Ortaklık Forumu İstanbul’da düzenlendi

Avrupa Birliği Başkanlığının Ulusal Otoritesi olduğu Interreg NEXT Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği (SÖİ) Programının 2021-2027 dönemi program belgesi, Avrupa Komisyonu tarafından onaylanmış ve bu Program altında proje başvurularının alınacağı ilk teklif çağrısına ilişkin başvuru paketi ve ekleri hazırlanmıştır. Söz konusu proje başvuru paketine ilişkin nihai kararlar 7 Şubat 2023 tarihinde Programda yer alan ülkelerdeki Ulusal Otoritelerin oluşturduğu Ortak İzleme Komitesince alınmıştır. 35,4 milyon avro bütçeli ilk teklif çağrısının 2023 yılının ilk aylarında duyurulması planlanmaktadır.

Bu çerçevede, 8 Şubat 2023 tarihinde İstanbul'da 2021-2027 programı dönemindeki fırsatlar ve yeniliklerin yanı sıra ilk teklif çağrısına ilişkin bilgilendirmenin yapıldığı Açılış Etkinliği ve Ortaklık Forumu düzenlenmiştir. Avrupa Komisyonu, Programın Yönetim Makamı ve Ortak Teknik Sekretaryası ile Programdaki ülkelerin (Bulgaristan, Gürcistan, Moldova, Romanya, Türkiye, Ukrayna ve Yunanistan) Ulusal Otorite temsilcileri ve TESIM’in de hazır bulunduğu etkinlikte 2014-2020 dönemi iyi proje örnekleri paylaşılarak 2014-2020 döneminde yürütülen projelerle ilgili deneyim paylaşımı yapılmıştır. Ülkemizden Namık Kemal Üniversitesinin başarıyla tamamladığı  “İyi Bir Çevre için Sıfır Atık Stratejisi-ZEWSGES projesine ilişkin sunum proje koordinatörü tarafından gerçekleştirilmiştir.

Ortaklık forumunda ise ülkemizden katılımcılar, proje başvurusunda bulunmak isteyen diğer ülkelerdeki kurum ve kuruluşların temsilcileriyle tanışarak proje başvuruları için gerekli ortaklık bağlantılarını kurmuşlardır.

Etkinlikte gerçekleştirilen sunumlara ulaşmak için tıklayınız. 

Teklif çağrısı ve diğer duyurulara https://cbc.ab.gov.tr/  ve https://blacksea-cbc.net/  adreslerinden ulaşılabilecektir.