Avrupa İşbirliği Günü Edirne ve Burgaz'da kutlandı

Avrupa Parlamentosu ve Bölgeler Komitesi tarafından desteklenen ve Avrupa Komisyonunun katkılarıyla INTERACT programı tarafından koordine edilen Avrupa İşbirliği Günü Avrupa’nın çeşitli yerlerinde kutlanmaktadır. 

Başkanlığımızın Ulusal Otorite görevini yürüttüğü INTERREG IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında Avrupa İşbirliği Günü 2018 bu yıl Burgaz ve Edirne’de kutlanmıştır. 

Edirne Nilüfer Hatun Anaokulu ve Burgaz Valshebstvo Anaokulundan 30 çocuğun katılımıyla gerçekleştirilen Avrupa İşbirliği Günü kapsamında çocuklar video bağlantısı aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurma şansına sahip olmuşlardır. Gün, bilgilendirici videolar, Burgaz ve Edirne’ye yönelik sunumlar, dans gösterileri ve şarkı söyleme gibi çocukların ortaklaşa gerçekleştirdiği faaliyetlerle başlamıştır. ‘’Geleceğimizi Birlikte Boyuyoruz’’ mottosu altındaki boyama etkinliği, çocuklar için çeşitli oyunlar gün içerisindeki diğer faaliyetleri oluşturmuştur. Sınır ötesi bölgelerde ikamet eden anaokulu çağındaki çocuklar arasındaki kültürel bilincin arttırılmasına ortam hazırlayan etkinlikler, çocukların eğlenerek öğrenmeleri, kültürleri tanımlarını ve yaratıcı özelliklerini geliştirmelerine imkan sağlamıştır.   

Kutlamalara görüntülü bağlantıyla katılan Mali İşbirliği Başkanlığı Koordinatörü Şebnem Sözer, okullar tarafından uygulanan projelerin sürdürülebilirliği, sınırın her iki yakasındaki çocukların işbirliği anlayışının geliştirilmesi gibi konuların önemine dikkat çekmiş ve bireysel ve toplumsal dostlukların bu etkileşimlerin sonucunda ortaya çıkacağı hususuna vurgu yapmıştır.