Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı Bilgilendirme Günü İstanbul'da Gerçekleştirildi

Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı Bilgilendirme Günü İstanbul'da Gerçekleştirildi

Avrupa Birliği Bakanlığının Ulusal Otorite görevini yürüttüğü Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programının 2014-2020 döneminin tanıtılması amacıyla, 25 Nisan 2016 tarihinde İstanbul’da Dosso Dossi Dowtown Otelde Tanıtım Konferansı düzenlendi.

Söz konusu etkinliğin açılış konuşmasını Avrupa Birliği Bakanlığı Mali İşbirliği Başkanı Sayın Beyza TURAN ile Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkan Vekili Sayın Emine DÖĞER yaptı.

Mali İşbirliği Başkanı Sayın TURAN etkinlikte yaptığı konuşmada, daha güçlü bir bölgesel işbirliğinin yanı sıra AB’ye üye ve komşu ülkelerle olumlu diyaloğa katkıda bulunmayı amaçlayan Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında sürdürülebilir sosyal ve ekonomik kalkınma, turizm, kültür, tarım ve bağlantılı sektörlerdeki projelere destek sağlanacağını belirterek ülkemizin yanı sıra Bulgaristan, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Romanya, Ukrayna ve Yunanistan’dan kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversiteler ve sivil toplum örgütlerinin işbirliğine olanak tanıyan bu çok taraflı bir işbirliği programının ülkemizde Edirne’den Trabzon’a, İstanbul’dan Samsun’a, Tekirdağ’dan Çorum’a Karadeniz kıyısında ve civarında bulunan 25 ilin katılımına açık olduğunu vurgulamıştır. Sayın TURAN, ayrıca,  Programın 2014-2020 döneminin ilk teklif çağrısına Haziran 2016’da çıkılarak bu kapsamda 19,7 milyon avro hibe verileceği ve Türk ortakların artık ana yararlanıcı olabileceği bilgisini de paylaşmıştır.

Etkinlikte Karadeniz Programı hakkında genel bilgilendirme yapılarak 2014-2020 dönemindeki başlıca değişiklikler ve 2007-2013 döneminde uygulanan projelerden çıkarılan dersler hakkında katılımcılar bilgilendirilirken Program altında proje uygulamış kurum ve kuruluşlar tarafından deneyim paylaşımı gerçekleştirildi. Avrupa Birliği Bakanlığı temsilcileri, 2016 yılı içinde duyurulacak yeni dönem teklif çağrısı için başvuruda bulunacak kurum ve kuruluşlara her türlü desteği sağlamaya devam edeceklerini, uygun kuruluşların başvuru yapmalarının ve proje uygulamalarının bölgeye ve genel olarak tüm Havzaya görünür etkisi olacağını belirtti. Bakanlık yetkilileri ayrıca teklif çağrısı ve diğer tüm gelişmeler için Programın internet sayfasının (blacksea-cbc.net ve cbc.ab.gov.tr) takip edilmesi gerektiğini aktardı.